DZIAŁANIA EDUKACYJNE W 2017 roku
Turniej odpadowy na zakończenie kampanii edukacyjnej w 2017 roku.
01 grudnia 2017 r. odwiedziliśmy dzieci ze szkoły Podstawowej w Miejskiej Górce po to, aby poprzez rywalizację sportową mogły sprawdzić i utrwalić swoją wiedzę z zakresu gospodarki odpadami. Mikołajkowy Turniej Odpadowy w Miejskiej Górce był ostatnia impreza w tym roku z cyklu Turniejów Odpadowych. W sumie przeprowadziliśmy siedem Turniejów a każdy z nich był wyjątkowy. Tym razem zmierzyło się ze sobą 5 klas, każda z nich jak zawsze miała swojego patrona z Drużyny Segregolandii. W pokazie mody, który był pierwszą konkurencją przedstawicielki z każdej klasy zaprezentowały stroje wieczorowe wykonane w znacznym stopniu z tworzywa sztucznego. Jednogłośnie jury zdecydowało o tym, że pierwsze miejsce zdobyła przedstawicielka reprezentująca drużynę Petuni, której strój był wykonany z plastikowych butelek. W kolejnych sportowych konkurencjach drużyny strącały „petowe” kręgle, toczyły piłkę z gazety. Następnie uczestnicy rzucali odpadem do celu, czyli wylosowanym przez siebie odpadem musieli trafić do worka w odpowiednim kolorze, a w konkurencji pn. „Kartonowa gąsienica” uczestnicy przekazywali pomiędzy nogami kartonik po mleku. Najwięcej emocji wzbudziła jak zwykle konkurencja „Dobij Peta”, w której 3 przedstawicieli klas musiało, w jak najkrótszym czasie zgnieść jak najwięcej plastikowych butelek. Po zmaganiach sportowych klasy uczestniczyły w Quzie. Przedstawiciel każdej drużyny, po konsultacji z klasą odpowiadał na pytania dotyczące segregacji odpadów komunalnych. Ostatecznie po podliczeniu punktów, które uczestnicy zdobyli podczas wszystkich konkurencji znaczną przewagą punktów zwyciężyła drużyna Papy Piera, drugie miejsce zajęła drużyna Petuni, trzecie drużyna Zielonego Szkłaka, czwarte drużyna Szkłaków, ostatnie miejsce zajęła drużyna Białego Szkłaka. Emocji nie było końca, ale dla nas wszystkie drużyny były „wygrane”, wszyscy wykazali się dużą wiedzą z zakresu gospodarki odpadami, dlatego też każdy uczestnik otrzymał upominki z materiałami i gadżetami edukacyjnymi.
Tym wydarzeniem zakończyliśmy tegoroczne przedsięwzięcie pn. „Edukacja ekologiczna mieszkańców Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi – kampanie edukacyjno-informacyjne, publikacje, warsztaty i konkursy” dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. W ramach przedsięwzięcia planowane działania zrealizowaliśmy z podziałem na następujące kampanie:
-
„Przedszkolaki z Segregolandii” – w warsztatach edukacyjnych wzięło udział 5442 dzieci z przedszkoli z terenu KZGRL, z którymi spotykaliśmy się aby porozmawiać o tym jak należy prawidłowo segregować odpady. W tej kampanii zorganizowany był również konkurs pn. „Nie marnuję – wykorzystuję! Odpadowa fabryka zabawek” – polegający na wspólnym stworzeniu zabawki z odpadów. W konkursie udział wzięło 82 grupy (2 000 dzieci). Dzięki tej kampanii po raz pierwszy przedszkola kompleksowo wzięły udział w edukacji ekologicznej prowadzonej przez KZGRL, dzięki czemu udało nam się objąć cały przekrój placówek oświatowych edukacją ekologiczną w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi.
-
Akademia odpadowa – kampania ta skierowana była do uczniów klas IV szkół podstawowych, których pracownicy Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego odwiedzali w ich placówkach oświatowych, gdzie prowadzone były warsztaty edukacyjne. Podczas zajęć dzieciom zostały przekazane informacje o systemie segregowania odpadów na terenie KZGRL, wyjaśniano także zasady funkcjonowania Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, a także poruszano kwestię zagrożeń wynikających z niewłaściwym postępowaniem z odpadami niebezpiecznymi. W warsztatach tych wzięło udział 2698 uczniów. Również dla tej grupy uczniów zorganizowany był konkurs pn. „Nie marnuję – wykorzystuję! Brzydkie śmieci – ładne rzeczy” – był to konkurs indywidualny dla czwartoklasistów, polegający na stworzeniu przedmiotów dekoracyjnych z odpadów. W konkursie tym wzięło udział 155 uczniów.
Zarówno zajęcia jak i konkurs miały na celu szerzenie wiedzy ekologicznej z zakresu prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi, a w szczególności zasad ich segregacji.
-
SOS dla środowiska, czyli Segregujący, Oszczędny, Świadomy – Realizacja przedsięwzięcia zakładała wzorem lat ubiegłych przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dotyczących prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi, a w szczególności zasad prawidłowej ich segregacji, w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych znajdujących się na terenie Związku oraz przeprowadzenie konkursu fotograficznego dla uczniów biorących udział w zajęciach.
Dla gimnazjalistów i uczniów szkół średnich również zorganizowany był konkurs pn. „Nie marnuję – wykorzystuje! Z obiektywem wśród śmieci”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu fotografii przedstawiającej wykorzystanie odpadów w życiu codziennym. W tym konkursie Komisja Konkursowa przyznała 2 wyróżnienia, I, II, III miejsce. Internauci natomiast zdecydowali o przyznaniu Nagrody Publiczności. W tym roku padł absolutny rekord w ilości głosów oddanych przez internautów było ich blisko 1200 czyli prawie czterokrotnie więcej niż w roku ubiegłym. Szóstka laureatów pokonała 73 konkurentów.
-
Turnieje odpadowe – to cykl spotkań o charakterze zawodów sportowych, w których niezbędna jest wiedza z zakresu gospodarki odpadami. Zrealizowaliśmy 7 Turniejów odpadowych:
-
02.2017 r. Walentynkowy Turniej Odpadowy we Wijejwie,
-
03.2017 r. Turniej odpadowy z okazji pierwszego Dnia Wiosny w Szkole Podstawowej nr 5 w Gostyniu,
-
05.2017 r. Turniej odpadowy z okazji Dnia bez śmiecenia w Jutrosinie,
-
05.2017 r. Turniej odpadowy z okazji Dnia Ziemi w Pakosławiu,
-
09.2017 r. Turniej odpadowy z okazji Sprzątania Świata w Szkole Podstawowej nr 9 w Lesznie,
-
10.2017 r. Jesienny Turniej odpadowy w Szkole Podstawowej nr 6 w Rawiczu,
-
12.2017 r. Mikołajkowy Turniej odpadowy w Miejskiej Górce,
-
Kampania edukacyjna „Od segregacji nie ma wakacji” to dwie wakacyjne zbiórki elektrododpadów w miejscowościach letniskowych położonych na terenie KZGRL – Brenno i Cichowo. Osoby odwiedzające stoisko KZGRL mogły otrzymać jedną roślinę w zamian za 2 szt. małego sprzętu RTV-AGD, 1 szt. dużego sprzętu RTV-AGD, 1 szt. odpadów wielkogabarytowych, lub za kupon który przed akcjami w Brennie i Cichowie można było otrzymać w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w zamian za posegregowane odpady komunalne. Podczas zorganizowanych w tym sezonie dwóch akcji rozdaliśmy 254 sadzonek szałwii, lawendy, jałowca, thuji berberysu, argerantenium, przetacznika oraz gailardia. Relacja z tych wydarzeń również na naszej stronie.
-
Kampania bilbordowa – skierowana do wszystkich mieszkańców Związku. Przedmiotowa kampania prowadzona była przez cały wrzesień 2017r., a jej celem było zwiększenie świadomość społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami oraz wzbudzenie zainteresowania tematem związanym z segregacją odpadów. NIE BĄDŹ CEP* SEGREGUJ ODPADY – to hasło przewodnie kampanii, które widniało na: bilboardach, plakatach we wiatach przystankowych i na słupach ogłoszeniowych oraz na naklejkach umieszczanych na pojemnikach na odpady zmieszane przy nieruchomościach Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych na terenie KZGRL. (* CEP – Człowiek Ekologicznie Pasywny). Zlecono projekt grafik i wydruku bilbordów, plakatów i naklejek, wynajętych zostało 15 szt. tablic na których pojawiły się bilbordy KZGRL, zlecono również plakatowanie słupów ogłoszeniowych i przystanków komunikacji miejskiej. Plakaty zostały także dostarczone do Urzędów Miejskich, które dalej dystrybuowały je i wywieszały w innych miejscach użytku publicznego, aby kampania trafiła do jak największej liczby mieszkańców KZGRL. Łącznie na terenie Związku zawisło 160 plakatów, 1000 naklejek edukacyjnych oraz 15 bilbordów.
Cały ten rok obfitował we wiele działań edukacyjnych, poza realizacją powyższego przedsięwzięcia spotykaliśmy się również z mieszkańcami poszczególnych gmin należących do KZGRL w trakcie imprez rekreacyjno – kulturalnych, podczas których można było porozmawiać z pracownikami KZGRL aby rozwiać swoje wątpliwości związane z segregacją odpadów. Odwiedziliśmy również Areszt Śledczy w Lesznie, uczniów należących do kółka ekologicznego w III LO w Lesznie, spotkaliśmy się z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną na terenie KZGRL, wszystko po to, aby z edukacją ekologiczną w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców. Pozostajemy otwarci na Państwa propozycje dotyczące form edukacyjnych poprzez które możemy wpłynąć na zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie korzyści płynących z segregacji odpadów. Nam nie wyczerpały się pomysły i od nowego roku zaczynamy kolejne działania. Mamy nadzieję, że nasza praca przyniesie wymierne skutki i coraz więcej osób w prawidłowy sposób będzie segregować odpady, które wytwarzane są w naszych domach.
Wszystkim, których w tym roku mieliśmy przyjemność spotkać, serdecznie dziękujemy za podjętą współpracę, za wszystkie działania, które przyczyniły się do wzrostu świadomości ekologicznej mieszkańców Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego.